קרטרה אוסטרל - כל המידע

הקרטרה אוסטרל – המסלול המלא

רקע כללי
הקרטרה אוסטרל [בתרגום: האוטוסטרדה הדרומית] היא השם המוכר לכביש מספר 7, שאורכו 1247 ק'מ, והוא מחבר את האיזורים הדרומיים בצ'ילה שבחבל פטגוניה לחלקיה הצפוניים של המדינה. הכביש נבנה בשנות ה80, והוא סלול רק בחלקיו הקטנים.
בשנים האחרונות נעשים שיפוצים נרחבים בכביש, ויותר קטעים בו נסללים באספלט. מדי פעם, בתנאי מזג אוויר קשים, נחסם הכביש בעקבות מפולות.
אז מה מיוחד בכביש? במסע בקרטרה, תעברו בנופים מדהימים ופסטורליים. מערות שיש, לגונות בצבע טורקיז, מפלים עצומים, קרחונים, פסגות מושלגות, ונוף שבאמת תתקשו לשכוח.

טרמפים, ואן, רכב
טרמפים: הדרך הזולה ביותר לטייל בקרטרה היא בטרמפים. מטיילים רבים פוקדים את הכביש מדי שנה עם רכביהם, וזו הזדמנות מעולה להכיר מטיילים מרחבי העולם, מקומיים, וגם לחסוך כסף. טרמפים זו הדרך האולטימטיבית לשחרר שליטה, ולתת לגורל להחליט עבורכם.
מומלץ מאוד לצאת עם שק'ש ואוהל אם בחרתם באופציה זו.
יתרונות: חוויה מעצימה, מכירים אנשים בדרך, זול.
חסרונות: לא תמיד יעצרו לכם, דורש גמישות מבחינת לו'ז [אתם עלולים להיתקע יום-יומיים], מפספסים מקומות בדרך שקשה להגיע עם טרמפים.

ואן: יש חברות רבות שמוציאות ואן מלא במטיילים לסיור בקרטרה. לעתים זה עשוי להרגיש כמו טיול שנתי, אך זו הזדמנות מעולה להכיר אנשים שאיתכם בואן, ולחסוך את כאב הראש של הארגון, הזמן, והטרמפים. בטיול עם הואן תצאו למסלול מסויים, קבוע מראש, שיעצור בנקודות יפות במהלך הדרך.
יתרונות: טיול מאורגן, חוסך זמן
חסרונות: טיול מאורגן, לא עוברים בכל הנקודות ו'רצים' מעט

רכב: יציאה לRoad Trip עם חבורה, וחופש מוחלט לעצור איפה שבא לכם, מתי שבא לכם. האופציה הזו יקרה כמובן מהחלופות, ומעט מסוכנת יותר [לעתים יותר מ10 שעות נהיגה ביום, בתנאי מז'א לא מדהימים, אך זה מתחלק בין כל הנהגים].
חובה: המרחק בין תחנות דלק בקטרה לעתים עלול להיות רחוק, לכן עליכם למלא את מיכל הדלק בכל פעם שיש לכם תחנה.
יתרונות: קביעת המסלול באופן עצמאי, גמישות מלאה, עצירות איפה שתרצו, בחירת האנשים שלצדכם.
חסרונות: יקר יותר, נהיגה לא פשוטה ומעייפת.
קנס: אם אתם לא מחזירים את הרכב השכור שלכם באותו מקום בו השכרתם אותו, אתם תידרשו לשלם קנס של כ800$. [הקרטרה הוא כביש מדרום לצפון, ואם אתם מסיימים את המסלול אתם לא תוכלו להחזיר את האוטו במקום שתרצו].
פתרונות: 1. מציאת מוצ'ילרים שיקחו את הרכב מנקודת הסיום שלכם ויחזירו אותו לסוכנות.
2. נסיעה לאורך כביש 40 בארגנטינה [המקביל לקרטרה] במשך כ11 שעות וחזרה דרך הקרטרה עד לסוכנות הרכבים [מוסיף יום לטיול].

מסלול, נקודות ששווה לעצור
כל השמות שכתובים בספרדית מופיעים במאפס מי/גוגל מאפס ותיעזרו באפליקציות הללו על מנת להגיע.
המסלול הוא מדרום לצפון, לעושים בכיוון ההפוך תתחילו מלמטה
טיפ: כשאומרים לישראלי נסיעה ארוכה, מה שעובר לו בראש זה נסיעה לאילת, כרית על החלון, ושנ'צ. מעבר לנקודות שנפרט למטה, בקרטרה תראו המון נוף בדרך, מפלים קטנים שמסתתרים, פסגות מושלגות, אגמים, נהרות, ועוד פיסות נוף מדהימות שפשוט נפרשות לפניכם בנסיעה. כדי לחוות באמת את מה שיש לקרטרה להציע, ממליצים לישון טוב בלילה ולנסות להינות ממה שיש ליום להציע..

תחנה ראשונה: צ'ילה צ'יקו
צ'ילה צ'יקו ולוס אנטיגוס הן 2 העיירות הראשונות בדרום הקרטרה. לוס אנטיגוס נמצאת בצד הארגנטינאי, בעוד צ'ילה צ'יקו כמובן בצד הצ'יליאני. ביניהן עומד כמובן מעבר הגבול [מעבר בתחבורה ציבורית יקח כ30 דקות].
שעות הפעילות של מעבר הגבול: 8:00-20:00.
לינה: Hostal & Residencial Los Nires, מופיע במאפס מי. מעניק 5% הנחה לטוליכארד.

מה עושים?
בצ'ילה צ'יקו עצמה אין אטרקציות מיוחדות, אך חשוב לדעת שזו עיירה מפותחת יחסית עם בנק וסופר מרקט, ולכן ניתן לעשות סידורים להמשך המסע.

Cerro Bandero
ממש ביציאה מצ'ילה צ'יקו, מחכה Cerro Bandero, נקודת תצפית יפהפיה בקצה מדרגות [רמת קושי: קל].
שמורת Jeinemeni
כבר ביום הראשון למסע, תפגשו את אחת משמורות הטבע היפות ביותר שיש לקרטרה להציע.
בשמורה תוכלו לראות פסגות מושלגות, הרים צבעוניים, נחלים זורמים ונוף פראי שרואים רק בפטגוניה.
הכניסה לשמורה היא דרך אגם Jeinemeni, שנמצאת כ65 ק'מ דרומית לצ'ילה צ'יקו. בדרך תוכלו לעבור בלגונת הפלמינגו, שכשמה כן היא – עמוסה בציפור הורודה והייחודית [לא תמיד תוכלו לראות אותה, תלוי בעונה].

Piedra Enclavada ומערת הידיים
ההגעה באמצעות רכב בלבד [טרמפים תופסים כמובן].
מסלול הליכה של כשעתיים יוביל אתכם לעמוד אבן ייחודי שמראהו מרשים במיוחד.
בכניסה לאיזור, תראו שישנו גם מסלול קצר יותר שמוביל למערת הידיים – מערה עם טביעות ידיים פרה היסטוריות, שמהוות תגלית ארכיאולוגית חשובה. כמובן, שגם הנוף בדרך מקסים ותצפו בהרים צבעוניים, סלעים ייחודיות ונוף מטריף של 360 מעלות.

תחנה שנייה: פוארטו ריו טרנקילו ומערות השיש
לאחר שנסעתם לצד אגם גנרל חאררה המהפנט בצבעו התכול, תגיעו לתחנת העצירה הראשונה שלכם: פוארטו ריו טרנקילו. כאן תוכלו לתדלק, להשלים מאנצ'ים, וכמובן לסייר במערות השיש המהפנטות.

מערות השיש – Capillas de Marmol
לסיור תצאו בסירה, והוא כרוך בשיט של כשעה עד להגעה למערות. אם תרימו את ראשכם, תבחינו במצוקי השיש העצומים, שחלקם נפלו למים, ואלו עשו בהם חורים, מערות, וצורות מהפנטות.
ציוד: מומלץ לצאת עם כיסוי נגד מים לטלפון, או עם מצלמת אקסטרים. הציוד שלכם ירטב כמעט בוודאות, לכן קחו רק מה שהכרחי עבורכם [מעילי גשם יתקבלו בברכה].
בטיחות: במזג אוויר סוער, תשקלו לוותר על הסיור, שכן האגם הופך לסוער וגלי, והשיט עשוי להיות לא נעים ואפילו מסוכן.
לינה: Casa Bruja, בכתובת los chochos 332. מעניק 10% הנחה לטוליכארד.

תחנה שלישית: וייה סרו קסטיז'ו
אחד הכפרים המיוחדים שיש לקרטרה להציע, שנמצא באיזור פשוט עוצר נשימה. הפארק הלאומי לא נופל ביופיו מזה של פארק הטורס דל פנייה, וזו הזדמנות להשלים כמה טרקים למי שיצא עם תחושת פספוס.

לגונה צ'יגואי וסרו קסטיז'ו Laguna Chiguay y Cerro Castillo
סרו קסטיז'ו, הר המצודה בתרגום חופשי, הוא הר שהצריחים שעל פסגתו מזכירים מצודה, ומשם גם ניתן לו שמו. למרגלותיו של ההר נפרשת לגונה תכולה, יפת מראה, מהיפות שיש בפטגוניה כולה.
אורך: ניתן לצאת לטרק המלא שאורך 4 ימים, או לטרק היומי [כ10 שעות כולל עצירות]. מומלץ לצאת עם נוזל דוחה יתושים. בסמוך ללגונה ישנו אתר קמפינג, כך שניתן לישון לפני הלגונה ולעשות את הטרק במשך יומיים.
סימון שבילים: המסלולים מסומנים ברובם, ואין צורך במדריך [מופיע גם במאפס מי כמובן]. עם זאת, המסלולים אינם מתוחזקים ולכן עשויים להיות מקומות שאינם מסומנים, לכן היעזרו במפה [דיגיטלית או נייר]. ניתן לקבל מפות בסוכנויות התיירות ובמשרדי Conaf שנמצאים בקואיקה ובצ'ילה צ'יקו.
בטיחות: הטרק עובר בתוואי שטח קשה, וכולל עליות וירידות תלולות, וחציית נחלים זורמים. יש לוודא שבידכם כל הציוד המתאים, מומלץ לצאת לטרק עם עוד אדם אחד לפחות.
הגעה: לטרק היומי, ניתן ללכת מהכפר עצמו [כ30 דקות הליכה]. לטרק הארוך, שנמצא כ30 קילומטרים צפונית לכפר [על הקרטרה עצמה], ניתן להגיע בטרמפים.

טיול סוסים
אחת הדרכים הפופולריות לטייל בשמורת סרו קסטיז'ו היא באמצעות טיול סוסים, ובכך להקיף את האיזור, ולהגיע לנקודות תצפית יפהפיות, כשהדרך עוברת בנופי בראשית פסטורליים.
אנו ממליצים על החווה של סילביה ואלבניו [לכתוב במאפס מי את השם בעברית, זה ימצא]. הזוג המקסים מנהל חווה, ומארח ישראלים כבר שנים. אלבניו יקח אתכם לסיור מקסים, ואם תרצו גם תוכלו לישון בחווה שלהם, או אפילו להתנדב. האירוח קורה בתוך הבית שלהם, והם אפילו יכבדו אתכם בארוחת בשרים צ'יליאנית אמיתית [כמוצ'ילר לשעבר, הנוף אותו ראיתי כשפקחתי את עיניי באותו בוקר בחווה שלהם היה מהיפים שראיתי בטיול].
הטיולים אורכים בין שעתיים ל6 שעות, כמובן תלוי בכם, ובאורך המסלול שתרצו.

קיר הידיים – Paredon de las Manos
למקרה שפספסתם את הקיר ליד צ'ילה צ'יקו, או שאתם חובבי ארכיאולוגיה גדולים, יש לכם הזדמנות נוספת לבקר באתר כזה. קיר מיוחד עם ציורי ידיים רבים מתקופה עתיקה. לטיילי הטרמפים, יש הסעות מלשכת התיירות המקומית. הסיור הוא בתשלום [סמלי].
הגעה: ברכב, טרמפים, הליכה לאורך הכביש [מאפס מי] או הליכה של כשעה לאורך הכביש.

תחנה שלישית: קויאיקה Cohyaique
דלק, סופר, בנק, שדה תעופה

קויאיקה היא העיר הגדולה ביותר בקרטרה. העיר מונה כ55,000 תושבים, והיא המפותחת ביותר באיזור. בשטחה תוכלו למצוא תחנת דלק, סופר מרקט גדול, בנק ועוד שירותים עירוניים.
כמו כן, תוכלו לצאת לפארק הלאומי לגונה סן רפאל, פארק קרחונים עוצר נשימה. מה הקאצ'? זה יקר, מאוד אפילו, ולוקח זמן. פירוט למטה.

מעבר להיותה עיר, קויאיקה נמצאת פחות או יותר באמצע הקרטרה, והנופים שסביבה בהחלט מצריכים עצירה.

נקודות תצפית
לפני קויאיקה וגם אחריה, תבחינו בהמון מרפסות תצפית לאורך הכביש. המרפסות הללו משקיפות על נהר סימפסון, נהר שזורם למרגלות העיר, ובימים בהירים הנוף משם פשוט עוצר נשימה. מצוקים אימתניים, מים זורמים, ושדות פתוחים לרווחה.
לאורך הכביש תוכלו גם לראות שדות פרחים צבעוניים פורחים, ויוצרים שטיחים סגולים וורודים לאורך הדרך, מראה שבהחלט שווה עצירה. לא באמת צריך מרפסת נוף ושלט כדי לעצור, לא?

Laguna Verde - לגונה
הלגונה נמצאת בשמורת קואיקה, שנמצאת קילומטרים ספורים צפונית לעיר.
זוהי לא הנקודה היפה ביותר בה תלכו בקרטרה, אך אם ברצונכם לראות הכל, ולעשות מסלול קליל, זו אופציה לא רעה.
המסלול הוא מעגלי, ואורך כ4 שעות. הכניסה כרוכה בדמי תשלום [4000 פסו].

Cascada de la Virigen - מפל
המפל נמצא בלב שמורת הטבע 'ריו סימפסון' [שמורה מוגנת, שגם גובים אליה דמי כניסה סמליים]. תוכלו להגיע לכאן ברכב, טרמפים, או תחבורה ציבורית שיוצאת מקויאיקה.
סטייה מהמסלול: הפארק הלאומי לגונה סן רפאל
לא רחוק מפוארטו ריו טרנקילו, נמצא הפארק הלאומי לגונה סן רפאל. ההגעה לפארק מתאפשרת רק באמצעות שיט יקר[כמה מאות דולרים] שיוצא מקויאיקה, או טיסה. הנוף שתראו באיזור לא משתווה לשום דבר אחר: פארק של קרחונים עצומים, פסגת סן ולנטין והנוף שהכי מזכיר את אנטרטיקה בפטגוניה. ניתן להתמקח עם סוכנויות הטיולים, ולנסות לתפוס דיל של הרגע האחרון.

השיט יוצא מפוארטו צ'קאבוקו, אבל סוכנויות התיירות בקויאיקה יסדרו לכם דרכי הגעה לשם. הטיסה יוצאת משדה התעופה בקויאיקה.

אתרי טבע נוספים
היותה של קויאיקה עיר גדולה הופכת אותה לנקודת יציאה לטרקים רבים באיזור, לצד אגמים, מפלים, ואיזורים רבים ששווים ביקור. אנו ממליצים ללכת ללשכת התיירות, ולקבל מפה מדויקת של האתרים באיזור [עם דגש על מזג האוויר].
המפורסם שבאתרי הטבע הם אגם Las Torres, בו תוכלו ללון בקמפינג, או באחת מההוספדחות ששוכנות לצד האגם, ולהתעורר לנוף פסטורלי ביותר.
לינה: Hotel Tehuelche Natura, מלון מושקע מאוד עם ארוחות בוקר מפנקות. מעניק 10% הנחה לטוליכארד.

תחנה רביעית: הדרך לפויוהואפי [הרבה מהאטרקציות הן לפני ההגעה לכפר]
מעיינות חמים, היער המכושף, הקרחון התלוי

מעיינות חמים
באיזור ישנם 3 מעיינות חמים, שללא ספק שווה לבקר בהם.
Termas de Puyuhuapi – מתחם ספא יוקרתי, שכולל מסאג'ים ומעיינות חמים. ההגעה למתחם היא באמצעות סירה שיוצאת מהכפר [היעזרו במקומיים]. זוהי אופציה יקרה מאוד.
Termas del Ventisquero – המעיינות הללו נמצאים קילומרים ספורים לפני הכפר, והם אופציה סבירה במחיר [15,000 פסו לאדם]. הנביעה היא טבעית, אך בפועל תשבו בתוך בריכה חמה [עם אוויר קר מסביב, ונוף פסטורלי]. זוהי האופציה הטובה ביותר לטרמפיסטים.
El Sauce – כשעה צפונה מהעיירה פויוהואפי, נמצאת העיירה La Junta. במרחק 20 ק'מ משם, נמצאים המעיינות El Sauce. הדרך לשם פסטורלית, מלאה בכבשים, פרות וסוסים שרובצים על דשא, לנוף מפלונים קטנים, ונחלים קטנים שזורמים.
המעיינות עצמם טבעיים, ובמקום יש מקלחות [מים לא חמים]. כמו כן, יש במקום מדשאות, מגרש כדורגל, ואתר קמפינג. ההגעה ללא רכב קשה [מפאת חוסר תנועה לכיוון], אך אם אתם עקשנים מספיק זה בהחלט אחד מהאתרים הקסומים שיש בקרטרה. התענוג עולה כ6000 פסו.
לינה: תוכלו ללון בעיירה לה חונטה, שנמצאת צפונית לפויואיפי. Hospedaje Mielito ישמחו לארח אתכם, בכתובת Región de Aysén del General Carlos Ibáñez del Campo. מעניק 5% הנחה לטוליכארד.

הקרחון התלוי – El Ventisquero Colgante
כ20 ק'מ דרומית לפויוהאיפי

הקרחון התלוי, הוא קרחון שנמצא בגובה בין שני הרים, ובכך נשקף המראה שהוא תלוי ביניהם. כמובן, שאין קרחון בלי לגונה, ולמרגלותיו נפרשת לגונה יפהפייה. גם כאן, מומלץ להיעזר במאפס מי, אך אתם תראו שילוט שמכווין לכניסה לפארק הקרחון. הכניסה לפארק היא בתשלום של 4,000 פסו.
המסלול הוא פשוט, ויש שלטים באיזור שמראים דרכי הגעה. שימו לב, שבימים בהם יש ערפל, לא תוכלו לראות את הקרחון, ויש לוודא את מזג האוויר לפני.
מלבד הקרחון, יש בפארק מסלולים רבים בהם ניתן ללכת, ואפילו מתחם קמפינג. כמו כן, תוכלו לשוט בסירת פדלים באגם, עד להגעה בקרחון [כרוך בתשלום נוסף].

היער המכושף El Bosque Encantado
אם אי פעם תהיתם מאיפה דיסני לקחו את עיצוב היערות בסרטים שלהם, היער המכושף ללא ספק יתן לכם את התשובה. נהר שזורם בלב היער, עצים מוזרים וצמחים מטפסים שנופלים מצמרות העצים הם רק חלק מהעיצוב הקריפי שיש ביער המכושף. גולת הכותרת ביער היא ללא ספק לגונת הקרחונים שבו, שנמסים אליה לא פחות מ6 מפלים שיוצרים מראה שאין שני לו.
היער לעתים סגור בגלל שטפונות ומפולות. כשהיער סגור, אתם תראו שומרים בכניסה ליער. יש אנשים שהעידו שהם הצליחו להסתנן ליער, לפני שעות ההגעה של השומרים. [לפני 7 או 8 בבוקר]. מוזמנים לקחת את הסיכון, אך הוא על אחריותכם בלבד.
היער נמצא כ20 ק'מ דרומית לפויוהואפי. היער מסומן בשלט עץ, ומומלץ להיעזר במאפס מי כדי להגיע.

מפל פדרה גרסיה Salto Padre Garcia
מפל עוצמתי, המתנשא לגובה רב. ההגעה למפל קלה מאוד, והוא מסומן על הקרטרה באמצעות שילוט קטן. ההגעה קלה יותר כמובן לבעלי רכב, יש לשים לב לא לפספס את הפנייה. לא היינו מוותרים על הטרמפ כדי לעצור רק במפל הזה.
באיזור אתם נוסעים בג'ונגל סבוך, עם עלים עצומים, מפלונים קטנים לצד הדרך, ונוף מרהיב. ממליצים להישאר ערים.

תחנה חמישית: פוטאלפו – Futalefu

עיירה יחסית מפותחת לעומת הקרטרה. לא רחוק ממנה יש מעבר גבול עם ארגנטינה. שימו לב, שהעיירה נמצאת בסטייה מכביש 7, הקרטרה אוסטרל.
פוטאלפו יושבת בעמק ירוק, מוקפת בהרים יפהפיים, והיא סמוכה לנהר בצבע טורקיז מהפנט, כשהיא יושבת ממש על גדותיו. בנהר זה תוכלו לעשות רפטינג, מהיפים שתוכלו לעשות בדרום אמריקה. כמו כן תוכלו למצוא תצפיות באיזור, וסתם להתפנן על גדות הנהר.

רפטינג בנהר
בפוטאלפו תוכלו לעשות רפטינג בנהר, באחת מהאטרקציות הפופולאריות באיזור. ניתן לצאת למסלולים באורכים שונים, החל משעתיים ועד 6 שעות! שימו לב, שבחלק מהמסלולים עוברים ברפטינג ברמה 5 – המסוכן ביותר שקיים במדרגות האקסטרים.
אנחנו ממליצים על חברת World Patagonia Expeditions, שידועה בבטיחותה וברמת הציוד הגבוהה, ומעניקה 5000 הנחה לחברי טוליכארד. החברה תתן לכם שירות מלא הכולל ארוחת צהריים ותמונות.

לגונה Espejo ונקודת התצפית
בקצה העיירה ישנו אגם מלאכותי, בשם לגונה אספחו. על האגם תוכלו למצוא נקודת תצפית נחמדה.
נקודות תצפית יפות מהנקודה על האגם, שמשקיפות על העיירה, האגמים הסובבים אותה, וההרים סביב, תוכלו למצוא בMirador de la Virgen [תצפית הבתולה], ובCerro La Bandera. נקודות אלו מסומנות במאפס מי, וניתן להגיע אליהן בקלות ע'י שבילים שמסומנים באופו ברור.

טרקים
פוטאלפו מהווה נקודת יציאה לטרקים רבים באיזור. ניתן לקבל מידע על כולם בלשכת התיירות.
המסלול הקצר ביותר הוא Piedra del Aguila, טיפוס של כ3 שעות לכיוון, שבקצהו תמצאו את עצמכם על מצוק אבן מרהיב, המשקיף על נוף מדהים. מומלץ לוודא ראות לפני, שכן בערפל התצפית עלולה להיות מאכזבת.
ניתן לקבל מידע נוסף על טיולים באיזור באתר www.futalefu.cl

שמורת הטבע פוטאלפו
במרחק 10 ק'מ בלבד מפוטאלפו, נמצאת הכניסה לשמורת הטבע פוטאלפו. ההגעה לשמורה אפשרית ברכב או בטרמפים, אך שימו לב שפוטאלפו היא איזור שופע מטיילים, ולכן תוכלו למצוא בקלות טרמפ. בשמורה ניתן למצוא אוצרות טבע, נחלים זורמים, נקודות תצפית, מפלים ועוד. מידע ספציפי תמצאו בלשכת התיירות, או באתר www.futalefu.cl

מטיילים רבים מסיימים מסיימים את הקרטרה כאן, כשהם עושים את המקטע פוטאלפו – צ'ילה צ'יקו. מכאן אפשר 'לחתוך' לכיוון אל בולסון וברילוצ'ה.

צפון הקרטרה – תחנה ראשונה – צ'ייטן.
כ3 שעות נסיעה מפוטאלפו, תגיעו לצ'ייטן. עיירה קטנה, שנמצאת בסמוך להר געש. הר הגעש התפרץ לאחרונה ב2009, וכיסה את כל העיירה באפר וולקני. המראה הוא מיוחד, ורואים את העיירה מכוסה בלבן.
תושבי המקום שנשארו להגן ולשמור על הבית, עניים מאוד, ואיבדו את רב רכושם בהתפרצות. הביקור בכפר יפה, וניתן להשקיף על הר הגעש.
בכפר תוכלו לטפס על הר הגעש צ'ייטן ולהשקיף על הנוף המרהיב שנשקף ממנו, או לבקר בקרחון ילצ'ו Yelcho. הביקור בקרחון מומלץ רק במזג אוויר טוב, שכן בערפל לא תוכלו להינות ממנו.

מעבורת לצ'ילואה
מצ'ייטן תוכלו לתפוס מעבורת לצ'ילואה, אי שהוא שמורת טבע ירוקה ומטריפת חושים. צ'ילואה מזכירה את שוויץ, כשלנופיה פרושים כפרים קטנים, שדות פתוחים ושקט מיסטי ששורר במקום.
אם ביקרתם בצ'ילואה, לכו לסוכנויות התיירות ותבינו היכן בא לכם לטייל, שכן האיזור הוא פארק לאומי עצום.

צפון הקרטרה - תחנה שנייה - פוארטו מונט ופוארטו ואראס
העיירות הללו נמצאות בהמשך הקרטרה, לכיוון צפון.
פוארטו מונט היא עיר גדולה, ואף קיימות בה סוכנויות רכבים והיא מהווה נקודה אפשרית ליציאה לקרטרה, או לסיומה. כמו כן תוכלו למצוא את השווקים אנחלמו ופואבליטו דה מליפויי, שווקים צבעוניים ויפהפיים שיתנו לכם לחזור עם כמה מזכורת מוחשיות מהקרטרה.

ואראס, הוא כפר סמוך למונט, כשהוא קטן בהרבה ושקט יותר. תוכלו למצוא את הר געש האימתני אסורנו, ואת אגם לניקאה. הנוף בפוארטו ואראס הוא ציורי, כשהבנייה בעיירה ייחודית, והטבע הפראי סביב העיירה ימשוך את מבטכם ללא הרף.

מפוארטו מונט ניתן לצאת לפארק הלאומי אלרסה, בו תמצאו לגונות מרהיבות, קרחונים, ופסגות מושלגות ציוריות.