המדריך לטיול באמזונס הפראי

חובבי טבע מושבעים? גם אתם נגנבים מיערות גשם ענקיים , כמות עצומה של בעלי חיים וחוויות טרופיות שלא תשכחו לעולם?
אז איך אתם מתכוונים לוותר על האמזונס??

הנה כתבה שתגרום לכם להבין, למה אחד מ7 פלאי העולם של הטבע הוא יעד שחבל לפספס!
בונוס: הסבר על דרך ההתניידות הכי מגניבה ביבשת - שיט בנהר האמזונס על גבי ערסלים!

כללי :

כשחושבים על המילה "אמזונס" , בדרך כלל חושבים על ברזיל. אבל שימו לב, האמזונס מהווה חלק מ9 מדינות שונות בדרום אמריקה !

נהר האמזונס משתרע לאורך של כמעט 7 ק"מ, סביבו יער גשם מפלצתי ששטחו גדול מיבשת אירופה כולה!
בג׳ונגל תמצאו 10% מכלל מיני בעלי החיים בכדור הארץ כולו, בינהם נחש האנקונדה, הקיימן, טרנטולות, דולפינים ורודים, עצלנים, והרשימה עוד ארוכה...

באמזונס התיישבו מאות אלפי אינדיאנים משבטים שונים, שפיתחו 330 שפות שונות! עדיין לא ברורה הסיבה, אבל אין ספק שעובדה זו הפכה את האמזונס למקום הכי מגוון בעולם מבחינת שפות, עם שלל תרבויות מרתקות!

ערים מרכזיות שמהן ניתן לצאת לחוויה בלתי נשכחת:
פרו - איקיטוס
קולומביה - לטיסיה
ברזיל - מנאוס
בוליביה - רורה-נבאקה
ועוד ועוד...


עונות:

באמזונס יש 2 עונות מרכזיות לאורך השנה - עונה רטובה ועונה יבשה.
העונה הרטובה - אורכת מדצמבר עד אפריל, ובה הנהר ושטח נכבד מהיבשה יהיה מוצף לגמרי בעקבות הגשמים המפלצתיים.
יותר סיכוי לראות - יונקים כמו קופים ועצלנים, וסוגי ציפורים שונים בעקבות מפלס המים שעולה וכמות גדולה של פירות העצים.
העונה היבשה - אורכת מיוני עד אוקטובר, ובה כמות הגשמים יורדת משמעותית. מפלס המים הנמוך ייתן לכם סיכוי טוב לראות (ולתפוס) דגים רבים כמו הפיראנות, ולצפות בקיימנים ובציפורים הטרופיות חוגגים על כמות הדגים. מעבר לכך, חשיפת היבשה מאפשרת צפייה בנחשים ואפילו ביגואר המלכותי.

אז מה עושים שם ?

טיולים מאורגנים - הג׳ונגל ענק, אך ענף התיירות התפתח עם השנים. ניתן להגיע לאחת הסוכנויות, שתסגור לכם סיור מגניב בנהר וביער. תתפלאו לגלות שאפשר לישון בלודג׳ים(בקתות סגורות), עם חדרים וארוחות מסודרות. אתם תראו חיות רבות, תשמעו את הצלילים המרתקים ותהנו מחוויה כיפית ביותר.

טיולי הישרדות (לאמיצים) - מי שלא מחפש להתפנק, הרפתקן בנשמה ורוצה לחוות את הג׳ונגל בצורה הכי פראית ואמיתית שלו, מומלץ לעשות את אחד מטיולי הSuperVivencia (סופר-ויונסיה הישרדות בספרדית) שיש למדריכים המקומיים להציע.
הלינה היא בשטח בלב הג׳ונגל, בערסל או באוהל. את המחנה תקימו מהטבע בלבד - ענפים, סיבי גומי טבעיים, עלים ומה לא. תלמדו איך להקים מדורה בתנאים הקשים, ותאכלו מה שתצליחו לצוד או לדוג(אל דאגה, לא תהיו רעבים). כל זה כמובן בליווי מדריך מקצועי שיהיה צמוד לקבוצה בכל שלב.
בעונה הרטובה - תשוטו בקאנו עץ קטן ביום ובלילה, ותחקרו את דרכי המים והחיים השופעים בעקבות הגשמים.
בעונה היבשה - מצויידים במצ׳טה, תתקדמו בצמחייה הסבוכה בחיפוש אחר בעלי חיים יבשתיים.
***אזהרה - שימו לב שאתם יוצאים עם אחת מהסוכנויות המורשות, בודקים לעומק על המדריכים ומבררים על אמינותם. האמזונס מקום מדהים, אך עלול להיות מעט מסוכן אם לא יוצאים עם סמכות מקצועית רצינית ומומלצת.

בכל הטיולים דגים פיראנות, צופים ולעיתים שוחים עם דולפינים ורודים, רואים קיימנים ועפים על החיים שלכם. ההבדל - רמת הקושי והסבילות. אבל זכרו שככל שמאתגר יותר, כך החוויה חזקה ועוצמתית יותר.
הקולות, הצלילים, החיות, היתושים הנוראיים. כל אלו ישארו לכם בראש ובלב לעולמים!

טקסי איוואסקה - המקור של המשקה הנפוץ הוא בכלל האמזונס! ואם מישהו חושב לעבור אותו, זה שם. טקס האיוואסקה ידוע בתהליך הנפשי והפיזי, שתפקידו לנקות ולטהר את הגוף והנפש. את הטקס עוברים עם שאמאן(מכשף אינדיאני), שמדריך את הלקוח במהלך השפעת האיוואסקה. במהלך הטקס, שעורך בין שעות ספורות לכמה ימים, תשתו סוג מסוים של תה מצמחים מקומיים, שיגרום לכם "להוציא" את המזיקים בגוף, ולתת מבט לתת מודע שלכם.
מפתיע לגלות שטקסי האיוואסקה חוקיים לגמרי, למרות נוכחות החומר ההזייתי DMT, ומקומיים מכל היבשת. ובכל הגילאים מגיעים לעבור אותם פעמים רבות בחייהם.
***אזהרה - כמו בכל תחום תיירותי, ישנם שרלטנים ושקרנים שמציגים את עצמם כשאמאנים ויכולים לגרום לכם נזק. אם עושים, רק בהמלצות ורק במקום מוכר ואמין.


נסיים את הכתבה בבונוס:

רוצים לעבור בין קולומביה-ברזיל-פרו בלי טיסה? קבלו שיטה מדהימה לחצות מדינות דרך האמזונס!
הצמחייה הסבוכה והתנאים הקשים כמעט ולא מאפשרים גישת רכב במעבר בין מדינות האמזונס. לכן - דרך ההתניידות המרכזית הינה באמצעות סירות, איטיות ומהירות.

סירה איטית - לאחר שתצטיידו בערסל וכמה חטיפים, תשלמו סכום זעום ותעלו על סירת מקומיים, שחוצה בין המדינות שנמצאות על נהר האמזונס ואורכת כמה ימים. הסירה כוללת 3 ארוחות, וכל שעליכם לעשות הוא להתקין את הערסל ולחיות בטבע מסביבכם בצורה הכי אותנטית שיש. הסירה עוברת בין המון כפרים מקומיים ופרימיטיביים, לא תפסיקו לתפוס את הראש!!
יתרון: זול, חוויתי, ובלילה הסירה בתנועה לכן אין יתושים.

סירה מהירה - הסירה קטנה יותר, ומזכירה יותר אוטובוס מכלי שיט. לעיתים כלולה גם ארוחה אחת או שתיים. גם כאן לפעמים תעברו כפרים מקומיים, ותגיעו ליעד הרבה יותר מהר.
*שימו לב לא לשכוח להחתים את הדרכון במשרד ההגירה כשיוצאים מהמדינה, שכן אין מעבר גבול פיזי בכלל! אם לא תחתימו, תתקלו בבעיות רבות ביציאה מהמדינה אליה נכנסתם.

רק אל תשכחו את האל-תוש!
תהנו!